Wykrywanie wtyczki flash player

 
 

TERAPIA

Kto korzysta z masaży polinezyjskich?

W ciągu kilkunastu lat stosowania tego typu masaży mogłem zauważyć pewne prawidłowości, które pozwalają określić jacy ludzie byli moimi najczęstszymi klientami. To daje obraz, komu i na co ten rodzaj terapii pomaga. Można wyodrębnić pewne grupy osób o podobnych uwarunkowaniach życiowych w kolejności częstotliwości występowania:

 

  • osoby z niedomaganiami o podłożu psychosomatycznym ( chroniczne kłopoty ze zdrowiem, nawracające bóle wielorakiego pochodzenia, nerwobóle, migreny, odczucia nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, zaburzenia czynnościowe związane z układem nerwowym, problemy kręgosłupowe, stawowe, niewydolność układu krążenia, zaburzenia układu pokarmowego i inne)
  • osoby w trakcie leczenia medycznego, innych terapii, podczas rekonwalescencji, dla przyśpieszenia powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia
  • osoby poddawane nadmiernemu stresowi i przeciążeniu na skutek charakteru swojej aktywności zawodowej świadome potrzeby okresowego odstresowania
  • osoby z problemami dotyczącymi potrzeby dokonania istotnych zmian w życiu (w małżeństwie, w rodzinie, zmiany pracy, potrzeby stabilizacji, samorealizacji etc.)
  • osoby z problemami emocjonalnymi oraz innymi natury psychologicznej
  • osoby potrzebujące "zastrzyku" sił witalnych ( wyczerpane fizycznie, psychicznie, po trudnych doświadczeniach życiowych lub przed ważnymi wydarzeniami )
  • osoby "na drodze" osobistego i duchowego rozwoju
  • osoby poszukujące twórczych inspiracji ( to ci, którzy zadają sobie pytania i poszukują na nie odpowiedzi nie tylko na tzw. drodze rozumowej)

Masaże polinezyjskie w praktyce terapeutycznej

Masaże są bezpieczną, akceptowaną i znaną od dawna formą rewitalizacji, rehabilitacji, pomocy przy problemach zdrowotnych, chociaż rzadziej dotąd korzystano z niego w odnowie psychosomatycznej czy dla relaksu. W naszej części Europy stosowanie masażu profilaktycznie lub w celu odstresowania, wsparcie w problemach emocjonalnych lub życiowych tym sposobem, jest paroletnią nowością. Jest dla mnie oczywiste, ze zarówno masaż hawajski Lomi-Lomi Nui jak i masaż maoryski- Ma-uri, zabiegi uzdrawiające i relaksujące rodem z Polinezji, poprzez swoje piękno i skuteczność znajdują coraz więcej entuzjastów, chcących się go uczyć i uznanie wciąż rozszerzającej się grupy klientów. Ludzi, którzy go pokochali za wszystko to, co dzieje się po obu stronach stołu-ołtarza, na którym dokonuje się cud uzdrawiania - ponieważ taniec (hula) i energia miłości i akceptacji „aloha” uzdrawia zarówno osoby masowane jak i masujące. Moje ostatnie doświadczenia na Ukrainie i w Rosji pokazują, jak ogromna jest potrzeba i radość z takiej pracy w wielu krajach.

Lomi-Lomi Nui

Masaż hawajski wykonuję w swojej praktyce terapeutycznej od 2001r. Daje on odczucie głębokiej relaksacji, pozbycia się uciążliwych napięć, powrotu do harmonii w ciele i spokoju w umyśle. Osoba masowana leży na stole do masażu ze specjalnym podgłówkiem, przykryta dużym ręcznikiem. Masażysta odkrywa określone partie ciała i oliwi je. Następnie wykorzystując swoje dłonie i przedramiona masuje. Porusza się w rytmie pięknych hawajskich melodii, wykorzystując balans i ciężar swojego ciała tak, aby zastosowane specyficzne techniki masażu dały jak najlepszy rezultat. Masuje kolejno plecy, nogi, stopy, potem klatkę piersiową i nogi z przodu. Masaż obejmuje również twarz i głowę.
Kończy się zabieg równoważeniem energetycznym ciała, po czym daje się osobie masowanej czas na spokojny powrót z tej „ podróży”. Cały czas masażowi towarzyszy muzyka, dobrana do poszczególnych faz masażu tak, aby pozwolić klientowi na zostawienie jego aktualnych problemów, gonitwy myśli i umożliwić komfort zupełnie innego „ bycia w swoim ciele”.

 

Ma-uri

Moje doświadczenia z masażem Ma-uri odnoszą się do okresu 1993- do dziś i kilku tysięcy wykonanych masaży. W tym czasie byłem w pewnym sensie uczestnikiem wielu, dokonujących się wskutek „pracy z ciałem” procesów pozytywnych zmian, wielu przypadków zdecydowanej poprawy stanu zdrowia, przywrócenia równowagi emocjonalnej czy pozytywnych i trwałych transformacji w różnych obszarach życia. Najczęściej wymagało to pewnego okresu pracy- kilkunastu przynajmniej spotkań, w których podstawową role odgrywał masaż, ale był też czas na to, aby wyjaśnić, pomóc w interpretacji tego co klient doświadczał na stole do masażu. W koncepcji Huny to my sami trzymamy klucze do własnego więzienia, jakim stają się nasze przekonania, uzależnienia czy emocje.

Masaż daje możliwość wyjścia „ poza to"- i odzyskania wolności. Wolna wola, jaką zostaliśmy obdarzeni, pozwala zadecydować czy chcemy zmian, a jeśli tak, to jakich i kiedy. Jeżeli uznamy, że ten moment jest teraz- to korzystając z własnych zasobów kreatywności, odwagi, miłości i mocy umysłu możemy sprawić, że to, czego naprawdę potrzebujemy, może pojawić się w naszej rzeczywistości. Żeby móc podejmować ważne decyzje dotyczące własnego życia trzeba wyjść z sytuacji psychicznego zwarcia, doświadczyć dystansu a może i spojrzenia jak widz w kinie, na to co się dzieje w życiu.
Wielu klientów (to bardziej odpowiednie w tym przypadku słowo niż „pacjent” na określenie osoby masowanej) odczuwa efekty masażu jako powiększenie przestrzeni dla siebie, uspokojenie umysłu na tyle, aby poczuć własne twórcze możliwości odnośnie aktualnej sytuacji życiowej. Może to dotyczyć zarówno problemów zdrowotnych, osobistych, partnerskich, zawodowych etc.

 

Działanie masażu

 

  • Choroba
Choroba według Huny ( i innych tradycyjnych systemów również) jest zakłóceniem, które niesie dla człowieka ważną informację. Zmusza go do zatrzymania się, przyjrzenia się sobie i poszukania przyczyny na głębszym poziomie. Takie podejście wymaga uczciwości w odpowiedzeniu sobie na pytanie
Co jest prawdziwą przyczyną mojego stanu? Co mogę zmienić w swoim życiu, aby z tego wyjść?

Tych, którzy mają nadzieję, że ich chorobą najlepiej zajmie się lekarz(a już zwłaszcza opłacany ), na podstawie własnych doświadczeń, mogę zapewnić, że mogą nie mieć złudzeń.
Choroba jest informacją i dopóki nie zrobimy z tego faktu sensownego użytku- nie odejdzie.
Zapis informacji jest w każdej komórce naszego ciała, dlatego tzw. walka z chorobą jest często nieskuteczna, bo nie obejmuje tej najważniejszej przyczyny- naszego myślenia.
Ale to nie ten wykład.

 

  • Tajemnica

Co ma do tego wszystkiego masaż?
Masaż ma w sobie tajemnicę. Maorysi mówią, że nadszedł odpowiedni czas, żeby otworzyć Kete- kosz mądrości, dla wszystkich ludzi na Ziemi. Masaż jest częścią tej wiedzy. Przez lata stosowałem go zgodnie z przekazem, który dostałem od swoich nauczycieli i w ten sam sposób go uczę. Niech pozostanie czystym przekazem. Nie znam jednak wciąż odpowiedzi na pytanie – Jak to działa?
I prawdę mówiąc nie muszę już tego wiedzieć. Procesy, o których mówią i piszą współcześni terapeuci zajmujący się „pracą z ciałem”, somatoterapią, psychologią transpersonalną, czy innymi pokrewnymi kierunkami są potwierdzeniem tego, co w tradycji polinezyjskich uzdrowicieli było znane i stosowane od lat.

 

 
 
 
 
 
Agencja Reklamowa Apogelion Reklama Białystok Warszawa