Wykrywanie wtyczki flash player

 
 

PODRÓŻE

Hawaje 2004

23.01 - piątek

Rano odbieramy samochody- kilka dużych Vanów i ćwiczymy pierwsze jazdy wokół wypożyczalni. Prawa ręka bezskutecznie szuka dzwigni zmiany biegów i to potrwa trochę, zanim ciało zaakceptuje amerykański sposób prowadzenia samochodu. Ustalamy zasady w grupie – nie mieć oczekiwań, że ktoś coś dla nas "powinien", korzystać z tego co los zsyła w darze, być dla siebie nawzajem "aloha". Życie pokaże, jak się to sprawdzi, ale przynajmniej wiadomo, jak chcemy sterować i w którą stronę płynąć.
Hawaii – zwana Wielką Wyspą, to najmłodsza z wysp hawajskich, liczy zaledwie milion lat. Kraina wielkiej różnorodności - od wysokich gór pokrytych śniegiem, po lasy tropikalne i pustynię. Wyspa bogini Pele – bogini ognia i wulkanów. Ciągle żywa i aktywna, wpływająca swoja energią na ludzi, którzy tu przybywają, na ich zachowania i emocje.

 

Kiaora podróże hawaje

 

Jedziemy do zatoki Kealakekua . Miejsce Święte dla Hawajczyków związane z kultem boga urodzaju Lono. To tutaj na kawałku brytyjskiej ziemi stoi skromny pomnik kapitana Jamesa Cooka - w miejscu, gdzie poniósł śmierć w bezsensownej i dość przypadkowej potyczce z tubylcami w 1779 roku . Spotkana Szwajcarka, która mieszka tu od lat i bada zachowanie delfinów w zatoce, opowiada jak szkodzi im „kajakowy biznes” funkcjonujący w zatoce i natręctwo ludzi. Spada populacja delfinów, coraz trudniej wychowuje się im młode.
Pływamy między wulkanicznymi, ostrymi skałami. Hawajka, która tu obok mieszka - Puna udziela paru wskazówek, jak nie pokaleczyć się na skałach i wykorzystywać fale. Wielka frajda, zwłaszcza, że zanurzając głowę o kilka metrów od brzegu, widać co jest w Oceanie. Piękne ryby - złote, czarne, aksamitne, w pionowe prążki i to na wyciągnięcie ręki. Rozgarniam turkusową wodę. Ryby nie zważają na intruza, który narusza ich królestwo. Ciekawe- bawią się czy szukają tylko pożywienia?

czytaj dalej 

Zelandia 2002

Dzień pierwszy – AUCKLAND

Po długiej podróży trasą Warszawa-Londyn-Singapur-Sydney lądujemy na lotnisku w Auckland. Wypełniona przez każdego, szczegółowa deklaracja wjazdowa upewnia władze, że nie stanowimy zagrożenia ekologicznego ani dla fauny, ani dla flory tego kraju. Zastraszony ewentualnymi karami zostawiam nie rozpakowaną czekoladę w kieszeni fotela samolotu. Pies wywąchuje jednak w moim bagażu coś podejrzanego. To zapach po paru bananach zjedzonych w podróży. Po kilkunastu minutach witamy się już z naszymi przyjaciółmi i nauczycielami - Katją i Hemim. Oprócz nich są jeszcze – Vian, syn Hemiego i Benji, Maorys, który pełni rolę kierowcy busa i znawcy Maoritangi (kultury maoryskiej). My - to 11 osób z Polski, Francuzka i 12 Skandynawów. Wszyscy zafascynowani od jakiegoś czasu masażem Ma-uri – adepci tej sztuki, instruktorzy i uczniowie. Dołączy do nas jeszcze Mary - Maoryska, znawczyni i nauczycielka rękodzieła, wyplatania i świetny kierowca.

Dzień drugi
Nowa Zelandia, Kiaora podróże

Rano zwiedzamy Muzeum w Auckland, a w zasadzie tylko parter. Historia ludzi tej ziemi, rekonstrukcje maoryskich marae, wspaniałe rzeźby, tiki, waka, broń, etc. Benji tłumaczy różne szczegóły, o których w książkach się nie przeczyta. Wieczorem docieramy do Porowini Marae w Whangarei. Tradycyjne powitanie - kobiety śpiewają znane nam - Haeri mai, haeri mai...(witajcie), a potem powhiri - powitanie zgodne ze znaną nam tradycją maoryską.

Nowa Zelandia, Kiaora podróże 2

Najpierw "mowa" gospodarza po maorysku. Po pewnym czasie przechodzi na angielski, a potem ceremonia hongi – dotyk nosami i uściśnięcie prawicy. Z naszej strony wygłasza mowę Hemi. Oddycham z ulgą, że było tylko po jednym mówcy po każdej ze stron - gospodarzy i gości. Hemi uprzedził mnie chwilę wcześniej, że gdyby było dwóch ze strony gospodarzy, to ja mam jako mężczyzna i "angielskojęzyczny" unieść honor grupy i przemówić. Zapoznajemy się z marae. Najpierw oddanie szacunku przodkom. Na głównej ścianie zdjęcia wodzów, osobistości, członków szczepu, ludzi, którzy już odeszli, ale pozostawili po sobie dobrą pamięć.

 
 
 
 
 
Agencja Reklamowa Apogelion Reklama Białystok Warszawa