Wykrywanie wtyczki flash player

 
 

Masaż w tańcu

Magazyn "Twoje Zdrowie" , autor: Anna Gotowiec

Rytmiczna muzyka. Zapach kadzidła. Wonny olej. I terapeuta, który tańczy wokół nas wykonując polinezyjski masaż Ma-uri. Ten rodzaj masażu wywodzi się z tradycji Kahunów -uzdrowicieli i kapłanów. Nie tylko rozluźnia obolałe mięśnie,. ale potrafi uwolnić od blokad emocjonalnych i mentalnych, przywrócić naturalny przepływ energii życiowej, przyspieszyć procesy zdrowienia. Nie jest podobny do innych sposobów masażu. Różne są nie tylko gesty, ale także cel, któremu służy. W egzotycznym masażu polinezyjskim, do którego należy Ma-uri, istnieją dwa trendy: hawajski - bardziej delikatny "kobiecy" i mao ryski, zdecydowany masaż akcji. Zasadą w Ma-uri jest, że zaczyna się od masażu silniejszego na plecach, a potem przechodzi się do przedniej części ciała w formie bardziej subtelnej. Negatywne emocje wiążą się ze stanem nadmiernego napięcia mięśniowego - twierdzi Julian Rok, trener i jeden z pierwszych stosujących masaż Ma-uri w Polsce -Ludzkie mięśnie mają bowiem świetną "pamięć". Wiedzą, co spowodowało ich sztywność. Poprzez pracę na mięśniach można uwolnić się od negatywnych skutków wydarzeń z przeszłości, usunąć chroniczne napięcia, stres. Ozdrowienie może nastąpić już po pierwszym zabiegu -dodaje Julian Rok -Zależy to jednak od pacjenta, od tego czy "dojrzał" on do pozbycia się dolegliwości. Czasem potrzeba 3-4 zabiegów, aby w stanie zdrowia człowieka coś się zmieniło, ale czasem jedyną metodą terapii jest skalpel.

Praca z ciałem.

Ręce terapeuty intuicyjnie odnajdują bolące miejsca. Łatwo wyczuwają stany zapalne, gdyż wtedy energia kumuluje się w jednym miejscu. Przy Ma-uri masażysta używa przedramion. Jego ruchy są płynne i precyzyjne, a oddech głęboki. Kluczem do właściwego przepływu energii jest polinezyjski taniec, dobrze dobrana muzyka i odpowiedni dotyk. Dzięki delikatnemu dotykowi ciało odblokowuje się, uspokaja. Sztuka dotyku w Ma-uri polega na wyczuciu subtelnej dla każdego człowieka granicy intymności i nie przekraczaniu jej. Pacjent powinien czuć się bezpiecznie.

Terapeuta musi dbać o koordynację ruchu, tańca z muzyką oraz o utrzymanie długo -nawet ponad godzinę ogromnej koncentracji. Najważniejsza jest jednak jego umiejętność pracy z ciałem. Czasem zachowuje się jak malarz: tu subtelnie pociągnie energetycznym pędzlem, tam precyzyjnie wydobędzie nadmiar energii z "palety" barw. Podczas tej niekonwencjonalnej terapii, ludzie płaczą, krzyczą, śmieją się. "Puszczają" w nich blokady, odżywają emocje. Dzięki takiemu oczyszczeniu, relaksowi fizycznemu i psychicznemu można poprawić witalność, sprawność, usuwać lub zmniejszyć dolegliwości: układu krążenia, oddechowego, nerwowego, pokarmowego, kostno-mięśniowego. W Ma-uri osoba może pozostać naga, co pozwala na lepszy dostęp do ciała, albo być ubrana (wówczas masaż jest częściowy). Ciało naciera się specjalnym olejem, myje ciepłą wodą, w odpowiedni sposób okrywa ręcznikiem. Ta technika masażu jest skuteczna w zwalczaniu stresu, lęków, depresji. Sprawia, że ludzie zyskują więcej energii do działania.

Zapomniany dotyk

Dotyk jest podstawowym, bardzo starym sposobem uzdrawiania, metodą komunikowania się, okazywania przyjaźni, akceptacji. Ludzie Zachodu zapomnieli o istnieniu tego języka i często się go obawiają. Niepotrzebnie. Dzięki Ma-uri uczą się poznawać go na nowo. Do masażysty Ma-uri przychodzą po pomoc zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy rozpoznali u siebie symptomy choroby. Ratunku szukają też ci, którzy stracili bliskich i trudno im się z tym pogodzić. Ma-uri przywraca ich do życia. Niektórzy uważają, że taki masaż powinien być wręcz "zapisywany" przez psychoterapeutów. -Człowiek uzdrawia się sam - twierdzi Julian Rok -a ja mu pomagam, rozluźniając partie ciała, naładowane negatywnymi emocjami: dawnymi stresami, nie rozładowaną agresją. Często zakładamy zbroję, która ma nas chronić przed światem. Ma-uri ułatwia zrzucenie tego pancerza. To pozwala zmienić wzorce swego postępowania i myślenia.

Anna Gotowiec

 
 
 
 
 
Agencja Reklamowa Apogelion Reklama Białystok Warszawa